Достапни линкови

Обама го повика Израел на компромис за постигнување мир


Американскиот претседател Барак Обама при посетата на Израел
Американскиот претседател Барак Обама го повика Израел да признае дека компромисот е неопходен за да се осигура мирот и безбедноста во еврејската држава. Говорејќи пред студентите во Ерусалим, Обама рече дека мирот на Блискиот Исток е единствениот вистински пат и доколку Израел сака да напредува како демократска држава тоа може да го постигне само преку реализацијата на независна и одржлива Палестина.
Обама порача и дека палестинците имаат право на самоопределување и правда.
XS
SM
MD
LG