Достапни линкови

ОН ќе спроведат истрага за хемискиот напад во Сирија


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун
Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изјави дека ќе спроведат истрага за наводниот хемиски напад во изминатава недела во сирискиот град Алепо. Сириските власти вчера побараа од ОН да формираат независна комисија која ќе го истражи нападот.
Сириските бунтовници кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад негираа дека се одговорни за нападот и ја обвинија власта. Според Бан Ки Мун, соработката меѓу сите засегнати страни ќе биде клучна за успехот на истрагата.
XS
SM
MD
LG