Достапни линкови

Нови обвиненија против опозициски активист во Русија


Рускиот опозициски активист Леонид Развожајев
Рускиот опозициски активист Леонид Развожајев, кој е под истрага за неговата наводна улога во организирање на неодобрени насилни протести во Москва во минатата година, сега е обвинет и за давање лажно обвинение. Рускиот истражен комитет соопшти дека Развожајев е лажно обинет и дека истражителите бесправно му вршат притисок за време на неговото сослушување.
Според комитетот, тој не го прифатил новото обвинение и одбил да одговара на прашањата. Развожајев беше уапсен во октомври во мината година.
XS
SM
MD
LG