Достапни линкови

Обама-израелските населби пречка за мир со Палестина


Американскиот претседател Барак Обама и палестинскиот претседател Махмуд Абас
Американскиот претседател Барак Обама по средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас во Рамалах изјави дека изградбата на израелските населби не е конструктивна и соодветна и не ја унапредува целта за постигнување мир. Двете страни се согласија дека мирот меѓу Палестина и Израел е можен, но има значајни проблеми кои треба да се решат.
Обама ја реафирмираше поддршката за палестинската држава, но потенцираше дека еврејските населби и затварањето на палестинците во израелските затвори се пречка за постигнување мир.
XS
SM
MD
LG