Достапни линкови

ЕУ-фер и демократски избори за позитивен извештај


Вицепремиерот за европски прашања Фатмир Бесими
Само со фер и демократски локални избори и одржување на високо ниво на меѓуетнички дијалог и толеранција Македонија може да очекува Специјалниот пролетен извештај, кој ќе биде објавен на 16 април, да биде позитивен.Тоа на вицепремиерот за европски прашања Фатмир Бесими му го порачале Директорот на Директоратот за проширување на ЕУ Стефано Санино и генералниот секретар на Европската служба за надворшени работи Пјер Вимонт за време на неговата посета на Брисел.
На средбите според Бесими, станало збор и за добрососедските односи и напредокот во прашањето со името со Грција, кои ќе завземат главно место во претстојниот извештај на Европската Комисија.
XS
SM
MD
LG