Достапни линкови

Сириските власти бараат независна истрага за хемискиот напад


Повредени лица од наводно хемискиот напад во Алепо
Сириските власти соопштија дека побарале од генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун да спроведе истрага за наводниот хемиски напад од страна на бунтовниците во градот Алепо. Сирискиот амбасадор во ОН Башар Јафари изјави дека властите побарале формирање на независна комисија.
Потпаролот на ОН Мартин Несирки изјави дека организацијата се уште не добила официјално барање. Сириските власти и режимот на претседателот Башар ал Асад меѓусебно се обвинуваат за нападот.
XS
SM
MD
LG