Достапни линкови

Мала пауза во дијалогот меѓу Србија и Косово


Високиот претсавник на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон
Седмиот круг од дијалогот меѓу премиерите на Србија и Косово, Хашим Тачи и Ивица Дачиќ бил прекинат поради мала пауза по која разговорите меѓу двајцата лидери ќе продолжат со високиот претсавник на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон.
Тоа на новинарите им го пренеле дипломатите кои ги следат преговорите, а европските функционери неофицијално соопштиле дека до паузата дошло поради тоа што Ештон сакала да се консултира со еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе.
XS
SM
MD
LG