Достапни линкови

Кукан-постои можност Македонија во јуни да добие датум за преговори


Европартеникот и известувач во сенка за Македонија Едуард Кукан
Европартеникот и известувач во сенка за Македонија Едуард Кукан изјави дека постои можност Македонија на самитот на ЕУ во јуни да добие датум за преговори. Но, според него, потребно е локалните избори да се спроведат согласно европските норми и стандарди и политичката ситуација во земјата да се развива преку демократски дијалог меѓу власта и опозицијата.
Кукан во изјава за Дојче Веле порачува и дека спорот со името со Грција е исто така важен и тој зависи од двете страни кои треба да најдат компромисно решение.
XS
SM
MD
LG