Достапни линкови

Кипарската православна црква ќе помогне во финансиската криза


Поглаварот на Кипарската православна црква архиепископ Хризостом изјави дека црковните средства ќе ги стави на располагање на државата со цел да помогне за излез од финансиската криза. Тој по денешниот состанок со претседателот Никос Анастасиадис рече дека Црквата планира да ги заложи своите активи инвестирајќи во државни обврзници. Кипарската црква има значителни средства и акции во банки и пиварници. Кипарските пратеници вчера го отфрлија планот за оданочување на банкарските депозити во земјата, што го стави под знак прашање меѓународниот план за спас на Кипар.
XS
SM
MD
LG