Достапни линкови

Сајбер напад врз банки и медиуми во Јужна Кореа


Компјутерските мрежи во поголемите банки и во некои медиумски куќи во Јужна Кореа биле парализирани, а полицијата ја разгледува можноста од евентуален сајбер напад. До ова доаѓа само еден ден откако Северна Кореа ги обвини Соединетите држави и Јужна Кореа за сличен сајбер напад врз нејзини интернет страници. Се верува дека Пјонгјанг стоел зад сличните такви напади врз јужнкорејските владини институции во 2009 и 2011 година.
XS
SM
MD
LG