Достапни линкови

Бан Ки Му загрижен за употребата на хемиско оружје во Сирија


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун изрази загриженост поради извештаите за употреба на хемиско оружје во Сирија. Тој изјави дека употребата на таквите оружја претставува „невиден злостор“.
Во вторникот сириската влада и бунтовниците меѓусебно се обвинија за употреба на хемиско оружје при нападите во близина на градот Алепо. Државната новинска агенција јавува дека при нападите во близнина на градот загинале најмалку 25 луѓе.
Во меѓувреме во Дамаск биле извршени неколку напади врз саудиската амбасада при што загинаа најмалку 3 лица а ранети се 13.
XS
SM
MD
LG