Достапни линкови

Протести пред парламентот во Кипар


Вчерашните протести во Кипар
Грѓаните на Кипар излегоа на протести пред парламентот, каде се одвива расправата за оданочување на банкарскиите депозити. Демонстрантите носеле транспаренти испишани со паролите „Кипар му припаѓа на својот народ“, „Независност - демократија – слобода“, јави грчката агенција АНА-МПА.
Голем дел од кипарските пратеници се на улицата пред паламентот и ги потткнуваат демонстрантите, кои освен кипарското знаме, ги вејат и знамињата на други европски земји.
XS
SM
MD
LG