Достапни линкови

САД го предупредува Иран за претседателските избори


Американската амбасадорка во ОН Сузан Рајс
САД ги предупредија авганистанските власти дека обезбедувањето на веродостојни претседателски избори во наредната година ќе биде критично за одржување на меѓународната поддршка по 2014 година. Американската амбасадорка во ОН Сузан Рајс на средбата ан Советот за безбедност на ОН изјави дека резултатите од гласањето мора да бидат легитимно прифатени од жителите на Авганистан.
Генералниот секретар на ОН Бан Ки Муни ијзави дека изборите се од суштинско значење за да се оствари целта за широко прифаќање на лидерската транзиција.
XS
SM
MD
LG