Достапни линкови

Понта-влезот на Романија во еврозоната во 2015 е нереална цел


Романскиот премиер Виктор Понта
Романскиот премиер Виктор Понта изјави дека влезот на земјата во еврозоната во 2015 година веќе не претставува реална цел. Во интервју за електронското издание на весникот Адеверул Понта порачува дека властите нема да се откажат од задачата и дека сега нивната цел е да ги исполнат критериумите до 2020 година.
Претходно претседателот Трајан Басеску изјави дека не очекува Романија за две години да влезе во еврозоната.
XS
SM
MD
LG