Достапни линкови

Инаугурација на новиот папа


Папата Франческо денеска ќе биде инаугуриран на миса на која се очекува присуство на десетици илјади луѓе на плоштадот Свети Петар во Ватикан. Со тоа тој и формално ќе стане лидер на околу милијарда и 200 милиони римокатолици во светот.
Меѓу државниците кои ќе присуствуваат на настанот ќе бидат и Кристина Кирхнер, претседателка на Аргентина, родната земја на папата, германската канцеларка Ангела Меркел и американскиот потпретседател Џо Бајден, како и претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.
Се очекува и присуството на Вселенскиот патријарх Вартоломеј, што ќе биде прв пат еден поглавар на православната црква да учествува на инаугуративна миса, од разидувањето на двете цркви во 1054 година.
XS
SM
MD
LG