Достапни линкови

Одложена расправата за оданочување на депозитите во Кипар


Луѓе вадат пари од банкомати во Кипар
Кипарскиот парламент ја одложи денешната расправа за предлогот за оданочување на банкарските депозити за утре. Доколку предлогот биде усвоен штедачите ќе треба да плаќаат 10 отсто данок на нивните депозити со цел земјата да добие помош од 10 милијарди долари од меѓународната заедница за да се спречи банкротот на Кипар.
Предлогот наиде на неодобрување од жителите на Кипар, кои го нарекоа легална кражба.
XS
SM
MD
LG