Достапни линкови

Сомалија-ослободен новинарот кој интервјуираше силувана жена


Новинарот кој беше затворен во Сомалија поради тоа што интервјуираше една силувана жена е ослободен. Врховниот суд донесе одлука дека обвиненијата против Абдиазиз Абдинур се отфрлени. Абдинур никогаш не го објави интервјуто со Лул Али Осман, која надвоно била силувана од безбедносните сили. Двајцата во февруари беа осудени на една година затвор, под обвинение дека приказната била измислена.
На почетокот на месецов жената беше ослободена, додека казната на Абдинур беше намалена на шест месеци. Според организациите за човекови права, целта на новинарот била да го прикаже прикривањето на сексуалната злоупотреба на жените од страна на безбедносните сили.
XS
SM
MD
LG