Достапни линкови

Кипарскиот претседател ќе и се обрати на нацијата


Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис
Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис се очекува вечерва да и се обрати на нацијата за да го одбрани спасувачкиот план во износ од 10 милијарди евра, договорен со ЕУ, пренесоа француските медиуми. Анастасиадис во Брисел ја склучи спогодбата која предвидува воведување данок од 10 отсто врз сите банкарски депозити.
Кипарската државна телевизија претходно соопшти дека претседателот за утре го откажал обраќањето, што првично беше предвидено за утринава.
XS
SM
MD
LG