Достапни линкови

Курдите побараа ослободување на лидерот на бунтовниците


Церемонија за прослава на Невруз
Неколку илјади лица денеска во Истанбул ја прославуваа курдската Нова Година (Невруз), при што побараа лидерот на курдските бунтовници Абдула Оџалан да биде ослободен.Турските власти во декември почнаа преговори со Оџалан со цел да се најде мирно решение на курдскиот конфликт. Оџалан на островот Имрала издржува казна доживотен затвор.
Според владини и курдски извори, Оџалан се очекува во четврток, по повод Невруз, да ги повика бунтовниците да прогласат примирје и до август целосно да се разоружаат.
XS
SM
MD
LG