Достапни линкови

Затвореник држи заложници во затвор во Грција


Илустрација
Еден од шестмината заложници во затворот Маландрино во централниот дел на Грција успеал да се ослободи. Тој избегал кога полицијата го опколила затворот и употребила солзавец. Затвореникот од албанска националност Алкет Ризај Ризај е вооружен со две рачни бомби и ножеви и се заканува дека ако не биде ослободен ќе ги активира бомбите.
Ризај во 2003 година е осуден на доживотна казна поради убиства. Освен чуварот кој избега, меѓу заложниците се уште тројца негови колеги и двајца осуденици.
XS
SM
MD
LG