Достапни линкови

Доживотна забрана за грчкиот фудбалер поради нацистички поздрав


Грчкиот фудбалер на клубот АЕК Јоргос Катидис доби доживотна забрана за настап во националниот тим, откако на натпревар со нацистичкиот поздрав го прослави дадениот гол. Фудбалскиот сојуз го нарече неговиот потег тешка провокација која ги навредила жртвите на нацизнот и дека го нарушила хуманиот карактер на играта.
Катидис се извини и изјави дека не бил свесен за значењето на неговиот гест, односно дека му отпоздравил на негов соиграч на клупата.
XS
SM
MD
LG