Достапни линкови

Иран испрати разорувач во Каспиското море


Иран лансираше ракетен разорувач Јамаран-2 во Каспиското море. Претседателот Махмуд Ахмадинеџад присуствуваше на лансирањето во пристанишниот град Анзали, кој се наоѓа на околу 250 километри одалеченост од Техеран.
Тој изјави дека целта на лансирањето е да го зајакне мирот и пријателството во регионот, но и да им се спротистави на оние кои сакаат да ја загрозат безбедноста на земјите.
XS
SM
MD
LG