Достапни линкови

Хејгел и Карзаи разговарале за затворот Баграм


Затворот Баграм
Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгл и авганистанскиот претседател Хамид Карзаи телефонски разговарале за тоа како да го решат несогласувањето околу предавањето на контролата врз затворот Баграм. Пентагон соопшти дека тие се сложиле интензивно да се работи во наредната недела за да се постигне договор.
САД бараат гаранција дека затворениците нема да бидат вратени на бојното поле. Авганистан бара целосна контрола врз затворот.
XS
SM
MD
LG