Достапни линкови

Кипар-одложено гласањето за данокот за банкарски заштеди


Кипарскиот парламент ја одложи расправата за тоа дали на граѓаните со банкарски заштеди треба им биде воведен посебен данок со кој би се помогнало финансирањето на меѓународната помош на домашната економија. Гласањето кое беше закажано за денеска е одложено за утре.
Еврозоната сака кипарските штедачи да плаќаат 10 отсто данок од нивните заштеди како дел од пакетот за олоснување на должничката криза во Кипар во износ од 10 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG