Достапни линкови

Филе ќе ги посети Белград и Приштина


Еврокомесарот Штефан Филе и српскиот премиер Ивица Дачиќ.
Еврокомесарот Штефан Филе во понеделник ќе го посети Белград каде со српскиот премиер Ивица Дачиќ ќе разговара за досегашниот напредок на Србија во еворинтеграциите. Се очекува една од темите на разговорите да биде и дијалогот меѓу Србија и Косово што е еден од главните услови Србија да добие датум за почеток на преговорите за членство во Европската унија. По посетата на Белград, Филе ќе отпатува и за Приштина на разговори со тамошните власти.
XS
SM
MD
LG