Достапни линкови

ММФ: Во Европа има прогрес, но финансиите фрагилни


Меѓународниот монетарен фонд денеска оцени дека во Европа има прогрес во врска со финансиската криза, која трае над три години, но оти финансиската стабилност и натаму е фрагилна. ММФ бара во евро-зоната брзо да биде ставен во функција механизмот за стабилност и да бидат рекапитализирани банките кои имаат проблеми. ММФ исто така предупредува на можни финансиски проблеми во врска со институциите за животно и пензиско осигурување.
XS
SM
MD
LG