Достапни линкови

Николиќ-нема да направиме ништо на штета на Србија


Српскиот претседател Томислав Николиќ
Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави денеска дека нема да направи ништо на штета на земјата, поради добивањето на датум за отпочнување на преговори со ЕУ. Пред средбата на Високиот преставник на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон со државниот, Николиќ рече дека таа доаѓа како медијатор, кој ќе ги пренесе ставовите на Белград и Приштина.
Според него, политичките лидери нема да преземат брзоплети чекори затоа што Ештон на крајот на април ќе напише извештај за ситуацијата, кој ќе биде разгледан од страна на Советот на Унијата.
XS
SM
MD
LG