Достапни линкови

Отворени и интензивни разговори на Ештон во Косово


Високиот претставник на Eвропската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон
Високиот претставник на Eвропската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон по денешната посета на Приштина изјави дека со политичките лидери имала отворени и интензивни разговори за нормализација на односите меѓу Србија и Косово. Според соопштението на средбата станало збор за примената на веќе постигнати договори и потребата да се дискутира на тема отворени прашања за што побрза реализација.
Ештон за време на посетата се сретна со косовскиот премиер Хашим Тачи, претседателката Атифете Јахјага и лидерите на политичките партии.
XS
SM
MD
LG