Достапни линкови

Русија со заострени мерки за земјите од Централна Азија


Рускиот претседател Владимир Путин
Специјалниот претставник на руското министерство за надворешни Анвар Азимов ја повлече неговата изјава дека земјата планира да воведе визен режим за граѓаните на Централна Азија. Тој претходно во интервју за еден независен телевизиски канал Азимов рече рускиот претседател Владимир Путин го поддржал укинување на визната либерализација, кое ќе стапи на сила до крајот на 2015 година.
Според Азимов, жителите на Централна Азија ќе можат и натаму слободно да влегуваат во Русија, но само со пасоши, наместо со документи за лична индентификација.
XS
SM
MD
LG