Достапни линкови

Тачи-дијалогот меѓу Белград и Приштина во завршна фаза


Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска по средбата со со високиот претставник на Европската унија за надворешна политика Кетрин Ештон
Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска по средбата со високиот претставник на Европската унија за надворешна политика Кетрин Ештон изјави дека дијалогот меѓу Белград и Приштина се наоѓа во завршна фаза. Според него, заедницата на српските општини нема да има извршен законодавен мандат, при што истакна дека е оптимист за постигнувањето на спогодба за нормализирање на односите.
Тачи изјави и дека очекува од Белград да биде попрагматичен кон Косово и оти ќе ја признае ситуацијата на терен.
XS
SM
MD
LG