Достапни линкови

Бугарскиот парламент се распушти


Протестите во Бугарија
Бугарскиот парламент денеска е распуштен со претседателски указ откако партиите не успеаа да формираат нов кабинет по оставката на владата, поради протестите во земјата. На последната пленарна седница пратениците ја оценуваа работата на Парламентот.
Претседателката на Парламентот Цецка Цачева изјави дека Парламентот заминува во историјата со што се дава ново искуство, сила и цврстина на демократскиот процес.
XS
SM
MD
LG