Достапни линкови

Постигнат договор за Заедницата на српски општини?


Belgium -- EU foreign-policy chief Catherine Ashton meets with Serbian First deputy Prime Minister Aleksandar Vucic (L), Serbian President Tomislav Nikolic and Serbian Prime Minister Ivica Dacic (R) in Brussels, 11Mar2013
Еврокомесарката за надворешни работи Кетрин Ештон денеска пристигна во Косово на средби со политичките лидери за дијалогот меѓу Приштина и Белград кој се води во Брисел. Српскиот претседател Томислав Николиќ во понеделникот изјави дека е постигнат договор за поголема автономија во северно Косово. Косовскиот премиер Хашим Тачи ги негираше тврдењата на Николиќ. Во меѓувреме, српскиот весник „Блиц“ повикувајќи се на извори од Белград и Приштина, денеска објави дека бил постигнат договор за Заедницата на српски општини, но дека и двете страни побарале од Европската унија уште малку време за да ја подготват својата јавност.
XS
SM
MD
LG