Достапни линкови

Израел - постигнат договор за нова влада


Бенјамин Нетанјаху
Портпаролот Ликуд, партија на израелскиот Премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека е постигнат договор за нова коалициона влада.
Според портпаролот Нога Катц, Ликуд ке коалицира со центристите на Јеш Атид и про – доселеничката Еврејски Дом, како и со помалата фракција на поранешната министерка за надворешни работи Ципи Ливни.
Натанјаху, чија партија освои 31 од 120 места во Кнесетот, се обидува да формира влада од изборите на 22 јануари.
По овој договор се очекува новата влада да биде избрана следната недела пред посетата на американскиот претседател Барак Обама на Израел.
XS
SM
MD
LG