Достапни линкови

Лавров: вооружувањето на сириската опозиција би било нелегално


Лавров и Хејг
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека вооружување на сириската опозиција би било спротивно на меѓународното право.
Лавров ,исто така, рече дека е загрижен за присуството на исламски радикали меѓу бунтовниците. Тој ова го изјави во Лондон по разговорите со неговиот британски колега Вилијам Хаг. Британскиот премиер Дејвид Камерон пак претходно сугерираше дека Лондон во Европската унија може да стави вето на продолжувањето на ембаргото за оружје врз Сирија.
Русија е една од најголемите поддржувачи на режимот на Башар ал-Асад, штитејки го од санкции на ОН.
XS
SM
MD
LG