Достапни линкови

Бомбашки напад на спортски натпревар во Авганистан


Авганистанските власти соопштија дека најмалку 6 луѓе загинале, а неколку се повредени во напад на бомбаш самоубиец, кој го активирал експлозивот во толпа на спортски фанови. Според полицијата, меѓу загинатите е еден локален шеф на полицијата во покраината Кундуз и таткото на собранискиот спикер.
Толпата фанови чекала да започне натпреварот во бузкаши, што преставува верзија на поло која наместо со топка се игра со труп на коза.
XS
SM
MD
LG