Достапни линкови

Уапсени деца кои подметнувале бомби во Пакистан


Децата обвинети за подметнување бомби
Пакистанската полиција упасила неколку деца кои се осомничени за подметување на експлозиви за милитантите од Куета. Началникот на локалната полиција Мир Зубаир Махмуд ги прикажа децата пред новинарите на денешната пресконференција. Махмуд изјави дека децата потекнувале од сиромашни фамилии и биле регрутирани од милитантите кои биле припадници на Обединетата армија на покраината Балочистан.
Според него децата на возраст од 10 до 16 години можат лесно без да бидат забележани да остават рачно изработени бомби на јавните места.
XS
SM
MD
LG