Достапни линкови

Дачиќ-решението за Косово мора да се постигне со компромис


Српскиот премиер Ивица Дачиќ
Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека решението за Косово не може да се постигне според законите и Уставот на земјата, туку мора да се направи компромис кој ќе биде прифатлив за двете страни. Според него, државниот врв во понеделникот остварил добра средба со Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон во Брисел и дека на која не бил понуден никаков документ.
Дачиќ кој учествуваше на бизнис форум во Копаоник порача и дека со Ештон била договорена суштината на нивниот предлог за формирање на заедница на српски општини во Косово.
XS
SM
MD
LG