Достапни линкови

Северна Кореја со закани за безмилосна одмазда


Тренинг на војската на Северна Кореја
Министерството за одбрана на Северна Кореја се закани дека безмилосно ќе им се одмазди на САД и на Јужна Кореја. Според соопштението, двете земји треба да имаат во предвид дека договорот за примирје со кој се стави крај на корејската војна повеќе не важи.
Северна Кореја се противи на зедничките воени вежби на САД и јужниот сосед. Советот за безбедност на ОН соопшти дека Северна Кореја не може еднострано да го прекине договорот.
XS
SM
MD
LG