Достапни линкови

Курдските бунтовници ослободија турски заробеници


Курдските бунтовници во Турција денеска ослободија 8-мина заробени војници и официјални претставници како дел од мировните напори меѓу двете страни. Заробените им биле предадени на курдски пратеници во северен Ирак, каде што е главното упориште на курдските бунтовници. Во минатиот месец, лидерот на курдските бунтовници, кој е во затвор, Абдула Оџалан, ги повика неговите приврзаници да ги ослободат заробениците.
XS
SM
MD
LG