Достапни линкови

Денеска, ако треба, 4 рунди гласање за Папа


Кардиналите денеска повторно ќе се обидат да изберат Папа. Доколку е неопходно, за денеска се предвидени 4 рунди гласања, односно две претпладне и две попладне. 115-те кардинали синоќа, во првиот обид не избраа нов Папа, а од оџакот на Систинската капела излезе црн чад, што значи дека никој не добил две третини од гласовите, што е услов за да биде прогласен победник и од оџакот да се појави бел чад.
XS
SM
MD
LG