Достапни линкови

Тачи ја негира изјавата на Николиќ


Косовскиот премиер Хашим Тачи
Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска ја негираше изјавата на српскиот претседател Томислав Николиќ дека Приштина ги отфрлила своите ставови околу заедницата на српските општини. Тачи ја нарече изјавата на Николиќ неодговорна и невистинита и дека е уште една во низата лаги.
Според него, основата на разговорите биле Уставот и законите на Косово, како и планот на поранешниот преставник на ОН за земјата Марти Ахтисари.
XS
SM
MD
LG