Достапни линкови

Клапер-Ал Каеда повеќе не преставува голема закана за САД


Џејмс Клапер
Директорот на разузнавачката служба на САД Џејмс Клапер изјави денеска дека Ал Каеда повеќе не преставува голема закана. Во неговото обраќање пред пратениците рече дека јадрото на Ал Каеда било сериозно ослабено и дека е малку веројатно терористичката група да изврши големи напади врз Западот.
Но, според Клапер, Ал Каеда не ја напуштила војната против САД и нејзините партнери, особено оние во Јемен планираат напади врз земјата и нејзините сојузници.
XS
SM
MD
LG