Достапни линкови

Рајнфелд-преговорите за членство на Турција во ЕУ на пролет


Tурскиот претседател Абдула Ѓул при пристигнувањето во Стокхолм
Шефот на шведската дипломатија Фредрик Рејнфелд по средбата со турскиот претседател Абдула Ѓул во Стокхолм изјави дека новиот круг преговори за членство на Турција во Европската унија ќе почнат на пролет. Според Ѓул, Турција е решена да ги заврши преговорите за членство во ЕУ. Но, за жал, како што рече тој, некои земји членки на Унијата им создаваат вештачки пречки, за да го прекинат тој процес.
XS
SM
MD
LG