Достапни линкови

Грузија со осуда на средбата на Путин со лидерот на Абхазија


Лидерот на Абхазија Александар Анваб и рускиот претседател Владимир Путин
Грузиското министерство за надворешни работи ги осуди плановите за средба на лидерот на Абхазија Александар Анкваб и рускиот претседател Владимир Путин во Москва. Според соопштението, секој чекор кој е насочен против територијалниот интегритет на Грузија предизвикува сериозна загриженост и е предмет на критика.
Русија ја призна независноста на грузиските сепаратистички региони Абхазија и Јужна Осетија, по војната со Грузија во 2008 година.
XS
SM
MD
LG