Достапни линкови

Во Њујорк поништена забраната за газирани пијалаци


Одлуката на властите на Њујорк за забрана на газирани пијалаци е укината со пресуда на судот и тоа на ден пред таа да стапи во сила. Ова, како што се оценува, е голем удар за градоначалникот на Њујорк Мајкл Блумберг кој ја донел оваа одлука со образложение дека ќе придонесе за намалување на дебелеењето на жителите. Забраната се однесуваше за продавање засладени газирани пијалаци поголеми од половина литар во рестораните во градот.
XS
SM
MD
LG