Достапни линкови

Украинската новинарка им побегнала на киднаперите во Сирија


Анхар Кочева
Украинското министерство за надворешни работи соопшти дека новинарката Анхар Кочева која беше киднапирана во Сирија успеала да побегне. Кочева беше киднапирана во октомври од страна на припадниците на сириските бунтовници кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад.
Во видео постирано на интернет во ноември Кочева изјави дека таа била агент на руската тајна служба и побара да бидат исполнети условите на нејзините киднапери, кои бараа 50 милиони долари за нејзино ослободување.
XS
SM
MD
LG