Достапни линкови

Референдумот на Фокландските острови во крајна фаза


Мапа на Фокландските острови
Гласањето на референдумот на Фокландските острови за тоа дали територијата треба да остане под водство на Британија ќе заврши денеска. Жителите очекуваат дека референдумот на кој гласачите ќе се изјаснат позитивно ќе им овозможи да ги отфрлат тврдењата на Аргентина дека островите и припаѓаат на земјата. Аргентинските власти соопштија дека нема да го признаат резултатот од гласањето.
XS
SM
MD
LG