Достапни линкови

Уапсен лидерот на Исламистичката партија на Туркестан


Руските власти соопштија дека лидерот на Исламистичката партија на Туркестан Абдулхофиз Холмуродов бил уапсен на 1 март. Според полицијата, Холмуродов и неговите соработници регрутирале муслимани во Москва, кои биле испраќани во воени кампови во странство.
Холмуродов е баран и во Узбекистан каде се соочува со обвиненија за тероризам, екстремизам и обид за соборување на владата. Исламистичката партија на Туркестан се верува дека е поврзана со талибанците и Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG