Достапни линкови

Косовските Срби го блокираа патот кон српската граница


Граничниот премин Јариње
Неколку возила на ЕУЛЕКС и специјални единици на косовската полиција кои се движеле кон граничниот премин Јариње биле запрени денеска од група Срби во северниот дел на Косово. Возилата биле стопирани во близина на Рударе, на патот меѓу јужниот дел на Косовска Митровица и Лепосавиќ. По краткиот застој автомобилите се вратиле кон јужниот дел на градот.
Србите од северниот дел на Косово ги блокираат патиштата бидејќи се против „воведување граница“ со Србија.
XS
SM
MD
LG