Достапни линкови

Грција воздржана пред новата рунда разговори за името


Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос изрази воздржаност во однос на очекувањата од новата рунда преговори со медијаторот Метју Нимиц за прашањето за името на Македонија.
Аврамопулос изјави дека со Меморандумот за разбирање, кој Атина го испрати на Скопје Грција покажала дека сака и оти работи на решение за името.
Меѓутоа, според шефот на грчаката дополоматија, Атина е воздржана од следните разговори за името поради политичката криза и изборите во Македонија.
XS
SM
MD
LG